Když se Pavla vracela ze Zambie, přivezla kromě moringy, která byla pro nás do té doby neznámá, i známější „čaj“ Rooibos. A protože nám velmi chutná, rozhodli jsme se vyhledat a publikovat informace i o něm.
V překladu znamená rooibos “červený keř”. Jde nápoj připravovaný z keře nazývaného čajovec kapský (Aspalathus linearis). Čajovec roste pouze na malém území v Cederbergu v provincii Západní Kapsko v Jižní Africe.
“Čaj” z rooibosu má nasládlou chuť a červenou barvu, kterou získává díky fermentaci. Existuje také nefermentovaný nápoj vyznačující se zelenou barvou. Fermentovaný rooibos má menší množství polyfenolů (látky s antioxidačním účinkem) než nefermentovaný, protože fermentace jejich podíl snižuje.
Rooibos obsahuje fenolické látky a flavonoidy (aspalathin a nothofagin) s prokázanými antioxidačními účinky. Z minerálních látek obsahuje draslík, sodík, vápník, hořčík, v menším množství měď, fluor a mangan. Na rozdíl od černého čaje má nízký obsah tříslovin a neobsahuje kofein. Lze jej konzumovat pravidelně, prakticky bez omezení. Doporučuje se 5-6 šálků denně.
Tradiční medicína v Jižní Africe užívá Rooibos na zmírnění dětské koliky, alergie, astma a kožní problémy.
Udávají se jeho protinádorové účinky díky obsahu antioxidantů. Nefermentovaný (zelený) rooibos umí výrazně zpomalit další růst nádorových buněk.
Má zklidňující účinky na psychiku, navozuje lepší náladu a zlepšuje kvalitu spánku.
Uvádí se také, že pravidelná konzumace tohoto nápoje snižuje rizika civilizačních chorob, jako jsou kardiovaskulární onemocnění, psychické vyčerpání ze stresu nebo vysoký tlak ( i když dle studií není vliv na snížení vysokého tlaku příliš velký). U osob s rizikem kardiovaskulárního onemocnění snižuje hladiny cholesterolu a triglyceridů v krvi a zvyšuje hladinu HDL cholesterolu.
Blahodárně také působí na zažívání při průjmech a křečích.
Zvyšuje vychytávání glukózy buňkami svalů a sekreci inzulinu ze slinivky, čímž stabilizuje cukrovku druhého typu.
Velmi dobře se osvědčil u alergiků, zmírňuje projevy pylových alergií, různých chronických alergií a dokonce i astmatických příznaků. U ucpaného nosu stačí nakapat několik kapek vlažného rooibosu přímo do nosní dírky a nechat ho chvíli působit.
Má určité protektivní účinky při HIV infekci a zřejmě také zlepšuje imunitu u nemocných s AIDS.
Čerstvě uvařené a dostatečně vychladlé sáčky lze přikládat na místa postižená akné, lupénkou a některými typy ekzémů. Stejně tak lze připravit i koupel s několika sáčky rooibosu.
Rooibos neobsahuje žádné kalorie a ještě potlačuje chuť k jídlu.
Některé z popsaných účinků jsou prokázány jen v laboratorních podmínkách (in vitro) nebo jen na zvířatech.
V Jižní Africe se pije s mlékem a cukrem. Často se míchá s dalšími bylinami nebo sušeným ovocem.
Takže ať už po jihoafricku s mlékem a cukrem nebo po našimu třeba s medem, dopřejte si pravidelně šálek tohoto zdravého „červeného čaje“.
Zdroje informací:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Rooibos
https://www.tuhykorinek.cz/2016/06/rooibos-jak-prospiva-nasemu-zdravi/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3967803/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22228422
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21982437
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28837611
https://examine.com/supplements/rooibos/
https://www.researchgate.net/publication/273090980_Fact_Sheet_on_Rooibos_Tea/download
This is a great supplement for diabetic people. Are there any risks involving here?
Thanks for comment Pete. I don´t think so. It is safe enough to drink it everyday.