Baňkování

Aku-Fyzio, ordinace pro neurologii, akupunkturu a fyzioterapii Ostrava

Co je to baňkování?

Baňkování nebo také vakuopunktura je metoda, kdy se stimulují akupunkturní body, dráhy nebo i celé zóny podtlakem vzniklým přiložením baněk.

Obvykle se používá skleněných baněk o velikosti 30-70 ml. Existují ale i plastové baňky, v nichž se podtlak vyrobí pomocí speciální vývěvy.

Mechanismem účinku je hlavně podtlak, který vznikne vysátím vzduchu z baněk. Tím se podráždí nervová zakončení v kůži, vzniklé vzruchy se převedou do míchy a vyvolají protibolestivé účinky.

Přisátím baňky dochází k uvolnění kůže od spodiny a tím i k výraznému snížení napětí všech měkkých tkání (podkoží, fascie, svaly). Už toto uvolnění bývá provázeno zmírněním nebo úplným odstraněním bolesti.

Dalším účinkem je vyvolání mohutného překrvení (hyperémie), které vzniká již za několik vteřin po přisátí baněk. V místě podtlaku se otevírají koncové úseky tepen - vlásečnice (kapiláry) a zvyšuje se odtok krve žilami. Tím se výrazně zrychlí metabolismus v místě stimulace.

 

Baňky lze přikládat dvěma způsoby:

Studené baňky

Jde o prosté přisátí baněk vysátím vzduchu. Provádí se buď gumovým balónkem, který je na nich nasazen, nebo pomocí vývěvy, kde jsou na jednotlivých baňkách umístěny ventily, které se po odsátí vzduchu uzavírají. Takové baňky se obvykle vyrábí z plastu a dodávají se v různých velikostech.

 

Teplé baňky

Podtlaku se dosahuje vysátím vzduchu pomocí plamene. Tím se baňka zároveň zahřívá, čímž se navíc stimulují i tepelná čidla (termoreceptory) v kůži, resp. v akupunkturních bodech. To zvyšuje účinek baňkování. Teplé baňky jsou ze skla.

 

Metody baňkování

Prosté přiložení baňky

Baňka se přisaje na kůži a ponechává se na něm po dobu 15-20 minut. V místě stimulace vzniká kromě překrvení často i modřina (hematom), který se hojí několik dní a působí jako doplňková místní terapie.

 

Vakuová masáž

Spočívá v horizontální či vertikální masáži zpravidla na zádech. Výhodou je, že se nevytváří modřiny a lépe se uvolňují rozsáhlejší spasmy.

Při této metodě se místa stimulace promazávají olejem, aby baňky mohly volně klouzat po kůži a nepůsobily oděrky.

Variantu představuje masáž v průběhu akupunkturních drah (obvykle močového měchýře či žlučníku).

Indikace aneb při čem vám můžeme baňkováním pomoci

 • Bolesti páteře
 • Bolesti ramen, kyčlí, kolen
 • Bolesti hlavy, migrény
 • Svalové bolesti a spasmy
 • Reflexní ovlivnění vnitřních orgánů - potíže s trávením, gynekologické funkční problémy, plicní onemocnění
 • Poruchy prokrvení

 

Kontraindikace aneb u jakých stavů se baňkování neprovádí

 • Křeče, psychomotorický neklid
 • U těhotných žen v podbřišku, u žen v období menstruace na hormonálně aktivních bodech
 • Kolem očí a prsních bradavek
 • Při sklonech ke spontánnímu tvoření modřin, při terapii léky na ředění krve (Warfarin, Xarelto, Pradaxa, Eliquis)
 • Místa s kožním onemocněním - křečové žíly, ekzémy apod.
 • Místa s poškozenou kůží - aktivní jizvy, oděrky apod.
 • Místa se sníženou elasticitou kůže - zvláště u starších lidí s tenkou suchou kůží náchylnou na praskání

Příprava a průběh baňkování

Baňkování nevyžaduje žádnou speciální přípravu pacienta. 

Před baňkováním se provede základní ošetření kloubů a svalů (uvolnění, centrace kloubů apod. ). Poté se svaly připraví lehkou masáží baňkami. V další fázi se ošetřují vybraná místa přiložením baněk, které se ponechávají na místě po určitou dobu. Každé místo se po sundání baňky promasíruje.

Při baňkování přidáváme do masážního oleje Olej z 31 bylin z firmy Just.

 

Kdo u nás baňkování provádí

Ceník

Baňkování (55 min)900 Kč

Storno poplatky

Pokud se z jakéhokoliv důvodu nebudete moci dostavit na smluvený termín, oznamte nám to, prosím, nejpozději 24 hodin předem. Vaše místo bude moci využít jiný pacient. Pokud na domluvený termín nedorazíte bez omluvy nebo se omluvíte pozdě, budeme Vám při další návštěvě účtovat i sazbu za propadlý termín.

Jak se objednat na baňkování

Objednat se můžete telefonicky na čísle 604 69 89 49. Pokud hovor nezvedáme, zrovna se věnujeme pacientovi. Jakmile budeme mít volné ruce, zavoláme zpět. Můžete také zaslat SMS.

Můžete využít emailovou adresu: vichpa@seznam.cz

Nebo svůj dotaz můžete napsat do formuláře uvedeného níže.