Cibule
Cibule kuchyňská, Allium cepa
Předpokládá se, že pravlastí cibule je západní Asie - Afghánistán, Pákistán a Írán.
Cibule z nutričního hlediska
Složení (na 100 g potraviny)
- Energetická hodnota 164 kJ, 39 kcal
- Voda 89%
- Bílkoviny 1,4 g
- Tuky 0,3 g
- Sacharidy 8,7 g, z toho vláknina 2,1 g
- Vitamin B1 0,03 mg
- Vitamin B2 0,03 mg
- Vitamin C 8 mg
- Vitamin A 1 RE
- Beta-karoten 12 ug
- Vitamin E 0,07 ATE
- Sodík 8 mg
- Hořčík 10 mg
- Fosfor 27 mg
- Draslík 146 mg
- Vápník 31 mg
- Železo 0,5 mg
Zdroj: nutridatabaze.cz
Pohled tradiční čínské medicíny
Cibule má sladkou a ostrou chuť, zahřívající povahu, patří elementu kovu (plíce a tlusté střevo).
Posiluje nedostatečnou čchi, vylučuje hlen a odvádí napadení větrným chladem. Také odvádí vlhko, ochlazuje horko, uvolňuje blokádu proudění krve a čchi.
Nemá se užívat při nedostatku jangu, při horku v plicích a žaludku, při nadměrném pocení, žlutém povlaku na jazyku, bílém hlenu a velké žízni. Nadměrná konzumace může způsobovat závratě a rozmazané vidění.
Co se lze o cibuli dočíst v Herbáři léčivých rostlin Janči a Zentricha
Cibule obsahuje především vitaminy řady B a C, antibioticky působící fytoncidy, složené ze zvláštních sirných sloučenin, silice, cukry, organické kyseliny a flavonoidy.
Cibule je značně aktivní proti G+ i G- bakteriím.
Zvyšuje vylučování trávicích šťáv v žaludku a ve střevech, dále vylučování žluče i tvorby slinivkových enzymů. Působí dezinfekčně ve střevech.
Zklidňuje nervovým systém, díky vysokému obsahu kyseliny listové patří cibule k zeleninám, které výrazně zlepšují náladu a pomáhají vyrovnávat se se stresem.
Velmi dobře působí při vlhkém kašli, usnadňuje odkašlávání (expektorans) - ½ kg cibule se pomele na mlýnku na maso, přidá se 400 g cukru a ½ l vody a celé se to vaří na mírném ohni asi 2 hodiny. Pak se to promíchá se 100 g medu. Užívá se 4x denně 1 polévková lžíce.
Při nachlazení se užívá šťáva ze syrové cibule smíchaná s medem v poměru 2:1, podává se po lžičkách. Lze také inhalovat - šťáva z 1 velké nebo 2-3 menší cibulí se vylije na talíř a vůně se vdechuje nosem asi 3 minuty. Provádí se několikrát denně. Oči přitom musí být zavřeny.
Stimuluje srdečně-cévní systém, působí protiskleroticky. Pomáhá i při poruchách s prokrvováním, při žilních potížích a hemoroidech.
Velmi účinně dovede působit pro trichomoniázní infekci v ženských genitáliích.
Cibulovou šťávu lze také kapat přímo do nehojících se nebo zahnisaných ran.
Jinou léčivou formou je tinktura z čerstvé cibule v hmotnostním poměru 1:4 s lihem 60%. Vnitřně se tinktura podává 4x denně 20-25 kapek, při dobré snášenlivosti 30-35 kapek.
Cibule je mírně toxická pouze při skladování v rozkrojeném stavu delším než 24 hodin, uvolňuje se z ní silně dráždící kyselina propylansulfonová.
Kontraindikací podávání cibule jsou aktivované žaludeční vředy.