Moxování, moxa
Co je to moxování
Moxování (moxa) je jednou z metod tradiční čínské medicíny. Jedná se o prohřívání postižených ploch nebo akupunkturních bodů teplem, které vzniká při pozvolném doutnání sušeného pelyňku.
Oproti akupunktuře, která dokáže jen pracovat s existující energií organismu a přerozdělovat ji, dokáže moxa tělu energii dodat, a sice ve formě tepla. Proto po ní sáhneme u všech nemocí z nedostatku energie, u nemocí z chladu, u všech dlouhodobě nemocných, oslabených či starých osob. Velmi dobře na ni reagují také děti.
Pár slov o pelyňku
Pelyněk (artemisia vulgaris, lidově černobýl) je rostlina, která je rozšířená jak v Číně, tak i v Evropě a v Americe. Jeho účinků si všimli lidé již dávno. Čínská medicína mu přisuzuje teplou (jangovou) povahu, hořkou a pálivou chuť, účinky na doplnění krve a energie čchi. V evropském lidovém léčitelství se pelyněk používá při zažívacích potížích - zvyšuje vylučování trávicích šťáv, ovlivňuje činnost žlučník a jater, tlumí křeče. Použití najde i v gynekologii při menstruačních potížích. Po celém světě má pelyněk pověst byliny, která chrání před zlem. V lidové tradici se pelyňkem plnily polštářky na spaní, aby spánek nebyl rušen zlými sny.
Moderní výzkumy prokázaly přítomnost až 40 různých léčivých látek (flavonoidy, tannin, léčivé oleje a další), z nichž některé mají i baktericidní (tj. bakterie zabíjející) účinky.
Vůně hořícího pelyňku u většiny lidí navozuje pocit uvolnění.
Jakými způsoby lze moxovat
Způsobů, jak lze moxování provádět, existuje několik.
Moxování doutníkem
Jedná se o asi nejběžnější způsob moxování. Doutník se vyrábí průmyslově z pelyňkové drti pod velkým tlakem. Zapálený doutník moxy se přidržuje v malé vzdálenosti od prohřívané oblasti či bodu (1 - 2 cm), tak aby bylo pociťováno příjemné sálavé teplo a do té doby, než se pokožka viditelně prohřeje (zrůžoví, zčervená). Používání těchto doutníků zvládne po zaučení i laik. Moxování tak může provádět i doma a zesílit tak efekt terapie.
Moxování na jehle
Jinou možností je umístit moxovací váleček či kroužek na akupunkturní jehlu zavedenou do akupunkturního bodu a zesílit tak účinky samotné stimulace bodu jehlou.
Moxovací kužel
V tomto případě využíváme moxovacího kužele, konusu nebo špalíčku. Mezi kůži a moxovací kužel se vkládá podložka, nejčastěji jde o plátek česneku, zázvoru nebo cibule. Podle zkušeností je účinek takto prováděné moxy silnější. Látky uvolněné z podložky pronikají do kůže a mohou zde působit. Tento způsob se velmi dobře osvědčuje u nachlazení.
Zvláštním způsobem je moxa na soli, kdy se na např. čtverec gázy nasype malé množství soli a nahoru se pak postaví moxovací kužel. Obvykle se takto stimuluje pupek, který je dle tradiční čínské medicíny považován za důležité energetické centrum. Klinické studie potvrzují zklidňující účinek na excitovaný organismus.